Från och med den 1 juni 2026 uppgraderar Intersonic sitt sälj- och processhanteringssystemet till en nyare version. Förnyelsen innebär att orderbekräftelser, offerter, fakturor och övriga dokument blir tydligare och mer informativa än tidigare.
Varför byter vi system?
Bakgrunden är behovet av en systemversion som framöver kan anpassas bättre efter AV-branschens specifika krav. Den nya versionen möjliggör också smidigare integreringar i framtiden, exempelvis mot tillverkarens lagertillgänglighet och kundorderportaler, vilket ger oss möjlighet att erbjuda en ännu tydligare, mer realtidsbaserad och proaktiv service.
Genomtänkt övergång
Övergången har förberetts under lång tid och vår personal har testat den nya versionen i praktiken under flera månader. Vi förväntar oss att driftsättningen går smidigt.
Notera
Under de allra första dagarna kan det förekomma en kort inkörningstid som tillfälligt kan påverka vår kundservice. Vi beklagar eventuella förseningar och gör vårt yttersta för att övergången ska ske med minimal störning.
Har du några frågor är du alltid välkommen att kontakta oss.
GÖSTA HJELMQVIST
PETER SCHOUGH
STEFAN LJUNGKVIST
MATS LEIJONHUFVUD Sales Manager – Image Processing
MATTIAS HEDIN
MIKAEL OLSSON
NINA SERLACHIUS
ANDERS TEGELBY
EKONOMI